UN763384 Da6
8. juli 2025

Danmark i FN’s Sikkerhedsråd - Podcast med Isabel Bramsen og Peter Viggo Jakobsen

Verden har i det første halve år af 2025 udviklet sig mere uforudsigeligt og voldeligt, end mange havde forestillet sig. Det har været netop i denne periode, at Danmark har indtaget sin plads i FN’s Sikkerhedsråd.

Men selvom Danmarks rolle ikke har skabt de store overskrifter, er det præcis sådan, det bør være. Som et lille land har Danmark en styrke i at arbejde roligt og målrettet i kulissen.

I en ny podcast produceret for FN-forbundet interviewer journalist Kirsten Larsen to markante stemmer i dansk udenrigsdebat: Isabel Bramsen, lektor og leder af Freds- og Konfliktstudier på Lunds Universitet, og Peter Viggo Jacobsen, lektor på Forsvarsakademiet.

De giver deres bud på, hvordan Danmark bedst navigerer i FN’s mest magtfulde organ, og hvilke faldgruber man bør undgå. Råbetænkning overlades med fordel til stormagterne, lyder et af deres råd.

Podcasten rejser samtidig nogle svære spørgsmål: Hvordan forholder man sig, hvis USA begynder at interessere sig mere aktivt for Grønland? Og hvordan taler man troværdigt om fred, mens man opruster?

Lyt med og bliv klogere på Danmarks diplomatiske rolle i en tid, hvor verdensfreden for alvor er under pres.

 

 

Billede: UN Photo